Jak zacząć przygodę z wodą ?
Jak zacząć przygodę z wodą ?

1.Kiedy zabrać dziecko pierwszy raz nad wodę ?

Czy wiesz, że wprowadzenie dziecka do wody już od najmłodszych miesięcy może mieć wiele korzyści?

Niemowlęta posiadają naturalne instynkty związane z wodą, takie jak wstrzymywanie oddechu pod wodą, które są pozostałościami po okresie płodowym. Warto rozwijać psycho-fizyczne aspekty w tak wczesnym okresie poprzez zabawę w wodzie. Jest to nie tylko świetna forma stymulacji rozwojowej, ale także dostarcza mnóstwo radości zarówno dziecku, jak i rodzicom.

Kiedy zabrać dziecko pierwszy raz nad wodę?

Najlepszy czas na wprowadzenie dziecka do wody to moment, gdy maluch potrafi już utrzymywać samodzielnie główkę(około 3-7 miesiąca życia). Pamiętaj jednak, że każde dziecko rozwija się w innym tempie, dlatego ważne jest, aby dostosować się do indywidualnych umiejętności i gotowości malucha.

 

 

2.Jak zacząć przygodę z nauką pływania ?

Podczas oswajania z wodą, mama lub tata cały czas trzymają dziecko blisko i stopniowo zamaczają się, jeśli dziecko czuję się komfortowo to można pomoczyć główkę i pozwolić mu trochę zwiększyć zakres ruchu trzymając je dalej od siebie. Naturalny ruch rączek i nóżek w wodzie może być instyktowny. Jeśli dziecko płaczę i nie ma ochoty wejść do wody to dajmy mu więcej czasu, możemy usiąść przy brzegu i zacząć od delikatnego chlapania. Bardzo ważne aby nie robić nic na siłę, zależy nam aby od początku woda kojarzyła się z miło spędzonym czasem i dobrą zabawą :)

Istotną rolę odgrywają tutaj warunki otoczenia.

Przy pierwszych kontaktach z wodą warto wybrać miejsce jak najbardziej komfortowe. Wyprawa z dzieckiem jest sama w sobie wyzwaniem dlatego warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak dostęp do przebieralni, jaka jest temperatura powietrza (jeśli to akwen otwarty np. jezioro, czy wieje wiatr itp.), jaka jest temperatura wody, czy zejście do wody jest równe. Im mniej będzie stresujących czynników tym lepiej. 

 

 

 

3.Czy potrzebne są akcesoria do wody ?

Jeśli decydujemy się sami wchodzić do wody z dziećmi, czy to na wakacjach czy w basenie to zdecydowanie polecamy skorzystać z akcesoriów do nauki pływania takie jak nasze pływaczki. Zawsze rekomendujemy szkółki nauki pływania oraz profesjonalne kursy jednak nie zawsze jest taka możliwość w warunkach urlopu lub na wycieczce. Przede wszystkim w pierwszym kontakcie malucha z wodą zróbmy wszystko aby było to przyjemne oswajanie z wodą i dziecko samo chciało kontynuować naukę i zabawę.

4.Certyfikacja produktów

Jeśli zdecydujesz się na zakup akcesoriów do nauki pływania, zwróć uwagę na certyfikaty. Gdy produkt posiada kwalifikację środka ochrony osobistej, możemy być pewni, że producent spełnia szereg wymagań, aby produkt mógł być dopuszczony do obrotu. Ważne jest również sprawdzenie, czy produkty nie zawierają składników, które mogą powodować problemy zdrowotne, na przykład metali ciężkich. Jedna z renomowanych organizacji, która zajmuję się testowaniem oraz certyfikacją jakości produktów jest TUV GS. 

5.Nigdy nie zostawiaj dziecka bez nadzoru nad wodą!

Niezależnie od tego, jakie akcesoria lub metody wybierzesz do nauki pływania z dzieckiem, pamiętaj, że nigdy nie należy zostawiać malucha bez nadzoru nad wodą. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego zawsze utrzymuj bliski kontakt z dzieckiem podczas zabawy w wodzie i bądź gotowy/a do szybkiego reagowania.

Wprowadzenie dziecka do wody może być niesamowitą przygodą zarówno dla ciebie, jak i dla malucha. Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu, komfortowych warunkach otoczenia, wyborze bezpiecznych akcesoriów oraz stałym nadzorze nad dzieckiem podczas zabawy w wodzie. W ten sposób stworzysz dla swojego dziecka pozytywne doświadczenie i otworzysz mu drogę do odkrywania uroków pływania.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.